زاینده رود آخر دی جاری می شود

زاینده رود آخر دی جاری می شود

 به منظور استفاده بهره برداران، بامداد پنجشنبه ۳۰ دی بار دیگر آب در بستر خشک زاینده رود جاری می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: براساس رای نهایی شب گذشته کمیته پنج نفره، ۶۰ مترمکعب آب بر ثانیه به مدت ۲۲ روز بر روی بستر خشک زاینده رود گشوده می شود.

کمیته پنج نفره تصمیم گیر برای استفاده بهره برداران از آب زاینده رود متشکل از مدیر عامل آب منطقه ای استان، نماینده استاندار، فرماندار اصفهان، نماینده کشاورزان و نماینده جهاد کشاورزی استان اصفهان است.

علی بصیرپور هدف از بازگشایی زاینده رود را کشت کشاورزان به ویژه کشاورزان شرق اصفهان عنوان کرد و گفت : شنبه هفته آتی آب به مرکز شهر اصفهان می رسد.

82390262-71332903

به گفته وی حجم آب توزیعی و همچنین تعداد روزهای جریان آب در حد ۱۰ درصد امکان تغییر خواهد داشت و ادامه جریان آب در روزهای باقی مانده امسال و همچنین فصل بهار سال آینده منوط به بارش های ماه های پیش رو است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را حدود ۲۶۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد.

پیش از این اعلام شده بود که براساس تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود، آب سد این رودخانه از ۲۸ دی امسال برای کشاورزان شرق اصفهان رها می شود که این تصمیم با ۲ روز تاخیر عملی می شود.

به گزارش ایرنا، سهم حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، آب رودخانه زاینده رود برای کشت کشاورزان شهرستان اصفهان فروردین امسال به محل سد آبشار در شرق اصفهان رسید تا با توزیع آن بین کشاورزان شرق اصفهان، کشت بهاره در این منطقه آغاز شود.

سطح زیر کشت غله پاییزه در شرق شهرستان اصفهان حدود ۲۸ هزار هکتار است که این رقم کمتر از یک سوم از وسعت اراضی در دوران رونق کشت است.

آب رودخانه زاینده رود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان پارسال در دو مرحله در روزهای ۱۵ آبان و اول اسفند رهاسازی شد.

زاینده رود از ارتفاعات چلگرد در چهار محال و بختیاری و نیز کوه های فریدونشهر در غرب استان اصفهان به شکل رودهای کوچک از هم جدا سرچشمه گرفته و پس از درآمیختن در دریاچه سد زاینده رود به صورت رودخانه ای واحد به سمت اصفهان و تالاب گاوخونی جاری می شود.

زاینده رود مهمترین رودخانه در مرکز فلات مرکزی ایران به طول حدود ۳۵۰ کیلومتر از سراب در زاگرس مرکزی تا پایاب در گاوخونی است.

حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که ۹۳ درصد از مساحت و ۹۸ درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و هفت درصد از مساحت و ۲ درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!